Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Çanakkale Botanik Bahçesi Herbaryumu (CBB)

Sarp Deresi, Botanik Bahçesi İçin Islah Ediliyor

Sarp Deresi, Botanik Bahçesi İçin Islah Ediliyor

anakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Kampüsü içerisinde bulunan Sarp Deresi, Botanik Bahçesi projesi için ıslah ediliyor. 

Üniversitemizin önemli projelerinden biri olan Botanik Bahçesi Projesi için çalışmalar başladı. Terzioğlu Kampüsü içerisindeki Hasan Mevsuf Spor Salonu’nun yanındaki alanda bulunan Sarp Deresi’nin ıslahı yapımının ihalesi DSİ Çanakkale Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirildi. 315 bin TL’ye mal olacak ıslah çalışmaları kapsamında 315 metre uzunluğunda taş duvarlı tabanı beton alanı yapılacak. 

Islah çalışmalarının Mayıs ayı içerisinde bitirileceğini ifade eden ÇOMÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Sinan Karabulgu, kampüs içindeki vadiye yapılacak Botanik Bahçesini’nin üniversitemizin en prestijli projelerinden biri olduğunu söyledi. 

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ise göreve gelmeden önceki en önemli projelerinden biri olduğunu ifade ettiği, Terzioğlu Kampüsü’ne yapılacak Botanik Bahçesi’nin Çanakkale turizmi içinde bir kazanım olacağına inandığını belirterek “Botanik Bahçesi olarak planladığımız bu projeyle eğitim ve araştırmaların yanında bitki tür ve çeşitliliğini öğrencilere ve halka da aktarma fırsatı bulacağız. Kampüslerin salt okuldan, binadan ibaret olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu projeyle ana yerleşkemiz çok daha estetik bir hale gelecek, güzelleşecek” şeklinde konuştu.